Špeciálne naťahovacie cvičenia – 9.časť

Deviata a posledná časť príručky „Dýchanie pol života“ je pre tých, čo majú problémy s dýchaním, najmä pre deti a dospelých postihnutých cystickou fibrózou, astmou, bronchitídou a pod.

Špeciálne naťahovacie cvičenia meridiánov – rovnováha v meridiánoch, posilnenie organizmu, zvýšená imunita

Tieto cvičenia sa snažíme robiť v stave uvoľnenia. Najprv sa nadýchneme a až vo výdychu zaujmeme pozíciu cvičenia, v ktorej zotrvávame čo najdlhšie v stave maximálneho uvoľnenia. Nesnažíme sa o žiadne násilie pri pozíciách ani o pruženie v nich. Všetko prispôsobte momentálnemu stavu vášho tela.

Naťahovacie cvičenie meridiánu pľúc a hrubého čreva

Postavíme sa, nohy sú rozkročené na šírku ramien. Spojíme palce za chrbtom a predkloníme sa s rukami natiahnutými čo najviac dozadu. Nadýchneme a vydýchneme celkom trikrát a pri každom výdychu sa pokúsime klesnúť o trochu nižšie.

201103311521_44_1
Naťahovacie cvičenie meridiánu sleziny a žalúdka

Kľakneme si s pätami od seba. Potom sa posadíme medzi päty, vydýchneme, zakloníme sa dozadu a oprieme sa o lakte. Ak sa cítime v tejto pozícii dobre, pri ďalšom výdychu položíme chrbát na zem a ruky dáme za hlavu. Trikrát sa v tejto polohe nadýchneme a vydýchneme a pomaly sa začneme dvíhať. Chytíme sa za členky, pritiahneme bradu k hrudi, vzoprieme sa na lakťoch a zdvihneme sa zo zeme.

201103311521_44_2
Naťahovacie cvičenie meridiánu srdca a tenkého čreva

Posadíme sa na zem, spojíme chodidlá k sebe a pritiahneme si ich čo najbližšie k rozkroku. Chytíme sa za priehlavky, lakte posunieme do strán, uvoľníme sa a predkloníme trup dopredu smerom k zemi. Snažíme sa pri tom mať vypnutý hrudník a brucho. Opäť vydržíme počas troch dychov a pri každom výdychu sa snažíme ísť s trupom čoraz nižšie.

201103311521_45_1
Naťahovacie cvičenie meridiánu močového mechúra a obličiek

Sedíme na zemi. Nohy narovnáme pred seba. Ruky vložíme medzi chodidlá a zvesíme trup dole k nohám. Počas prvých dvoch nádychov a výdychov sa pozeráme dopredu na ruky a pri poslednom dychu zvesíme hlavu čo najbližšie ku kolenám. Ak nedosiahneme rukami medzi chodidlá, môžeme sa chytiť aj za členky. Pri predklonení cítime ťah v krku a na chrbtici.

201103311521_45_2
Naťahovacie cvičenie meridiánu krvného obehu a trojitého žiariča

Posadíme sa na zem so skríženými nohami, prekrížime obe horné končatiny opačným smerom a dlaňami chytíme kolená. Vydýchneme, natiahneme sa dopredu a stlačíme kolená. Vykonáme plné tri dychy. Potom prekrížime ruky aj nohy opačne a cvičenie zopakujeme.

201103311522_45_3
Naťahovacie cvičenie meridiánu pečene a žlčníka

Posadíme sa na zem a rozkročíme nohy, ako to najviac ide. Chrbát vyrovnáme (ako keby sme sa opierali o stenu), pravú ruku vzpažíme a ľavú natiahneme pred telom doprava. Ukláňame sa doľava a snažíme sa dotknúť pravou rukou zeme. V tejto polohe vydržíme plné tri dychy. Narovnáme sa, vymeníme ruky a zopakujeme cvičenie na druhú stranu. Potom sa zase narov-náme, ruky posunieme dopredu pred telo a predkloníme sa celým telom. V tejto pozícii vydržíme počas troch plných dychov.

201103311522_46

Celá táto séria trvá veľmi krátko (asi 5 minút), ale aj napriek tomu, využívajúc správne dýchanie, veľmi účinne prispieva k zachovaniu dobrej telesnej kondície a pružnosti. Cvičiť môžeme dvakrát denne, ráno a večer.

Tiché cvičenie

Princípom tichého cvičenia je pohyb v pokoji, čo znamená, že telo sa nehýbe, je pokojné a tiché. Toto cvičenie je veľmi účinné pri veľkej únave, počas akútnej choroby a pri veľmi zlom fyzickom stave. Cvičenie viditeľne vzpruží celý organizmus a nedovolí ochabnúť našej energii. Počas tohto cvičenia je potrebné zdržať sa cigariet, alkoholu a sexu. Cvičenie vykonávame v polohe ležmo na chrbte alebo na boku.

Tiché ležanie na chrbte

Ležíme na chrbte a snažíme sa maximálne upokojiť. Dych je skôr plytký, ako hlboký. Konček jazyka opierame o podnebie, pri nádychu pomaly zdvíhame prsty na nohách a pri výdychu pomaly spúšťame do pôvodného stavu. Na začiatku cvičenia ešte nemusíme pociťovať nič zreteľné, ale po chvíli sa dostavia rôzne zvláštne pocity, ako je drevenenie končatín, svrbenie pokožky a pocit lezenia hmyzu po tele. Aj napriek tomu netreba s cvičením prestať. Cvičiť by sme mali približne 20 minút denne.

Tiché ležanie na boku

Ležíme na pravom boku. Pravá noha je mierne pokrčená a ľavé koleno leží na pravom stehne. Pravá ruka je pokrčená pod hlavou a ľavá voľne spočíva na boku stehna. Konček jazyka smeruje na podnebie, zrak upierame na špičku nosa. Maximálne upokojíme dych a sústredíme sa na ničnerobenie, dych a vlastné pocity. Po niekoľkých minútach sa dostaví pocit blaženosti, uvoľnenosti, dych sa výrazne spomalí a prestávame vnímať okolie. Toto cvičenie nám dodáva novú silu a budeme po ňom dobre oddýchnutí. Stav, ktorý sa dostaví pri tomto cvičení, sa nazýva „prečesávame vlasov“.

Dôležité upozornenie
Nič z toho, čo tu prečítate, nenahradzuje medicínsku liečbu. Je to možnosť ako si pomôcť v domácich podmienkach a v rehabilitačných centrách.