Masáž horných končatín a masáž tváre – 3.časť

Masáž horných končatín

Celkové uvoľnenie

Ochabnutosť horných končatín a ich slabá sila sú najzákladnejším vonkajším znakom problémov s dýchaním. Preto nutnosť masírovania a posilňovania horných končatín je neodškriepiteľná. Ďalším dôvodom na mimoriadnu starostlivosť o horné končatiny je aj fakt, že na horných končatinách sa nachádzajú dôležité energetické dráhy – meridiány pľúc a hrubého čreva, ktoré sú hlavnými zodpovednými za stav týchto orgánov.

Základnú uvoľňujúcu masáž horných končatín môžeme vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek v priebehu dňa. Výhodou je možnosť automasáže. Cieľom tejto masáže je uvoľnenie všetkých kĺbov na horných končatinách a posilnenie svalstva. Začíname od končekov prstov a palca na ruke a končíme pri ramennom kĺbe. Uvoľníme každý kĺb a premasírujeme  každý kúsok svalu. Využívame pritom všetky dostupné formy masérskych techník – krúživé, trecie a vytepávacie techniky. Môžeme si pomôcť aj rôznymi pomôckami, ako sú masérske valčeky, tenisová loptička, rôzne guľôčky, ale najlepšie sú stále ruky. Postup zospodu nahor je najúčinnejší, ale nie je chybou masírovať aj opačným postupom, hlavne u ľudí s vysokým krvným tlakom je postup zhora nadol potrebný.

Touto masážou ovplyvňujeme najmä dýchanie, a to pri pocite nedostatočnej ventilácie a dýchavičnosti. Uvoľňuje hlieny a priechodnosť hrubého čreva. Je účinná aj pri momentálnej fyzickej slabosti a vyčerpanosti organizmu. Po masáži by sme mali mať pocit novej sily a osvieženia.

Bodová masáž meridiánov pľúc a hrubého čreva

Odhlieňovanie a podpora liečby

Postupujeme postupne po dráhe od prvého bodu až po posledný. Pri veľmi chorobných stavoch je potrebné premasírovať každý bod na dráhe. Pri zlepšenom stave stačí masírovať body na hlavných uzloch dráhy, ktoré sú umiestnené v blízkosti kĺbov. Na každý bod tlačíme alebo ho vytierame zhruba 30 sekúnd väčšou silou a potom na pár sekúnd tlak mierne povolíme. Opakujeme minimálne 3-krát za sebou. Bolestivejším bodom sa venujeme dlhšie.

Počas jednej terapie sa zásadne venujeme obidvom dráham, a to pre ich vzájomnú spoluprácu, previazanosť a udržanie energetickej rovnováhy. Táto masáž ovplyvňuje zdravotný stav orgánov a priaznivo vplýva na transport hlienov z pľúc a hrubého čreva.

201001130823_21_1

V hierarchii dôležitosti pri zdravotných problémoch pľúc masáž horných končatín zaujíma najdôležitejšie miesto.

Masáž tváre

Uvoľnenie dutín, horných dýchacích ciest, pomoc pri nádche, bolesti hrdla a chrípke

Metóda bodovej masáže na tvári je pomocnou terapiou, ktorá rieši sprievodné znaky pri chorobných stavoch, ako sú nádcha, plnosť dutín, bolesť hrdla, a môžeme si ňou pomôcť aj pri liečbe chrípky. Využívame sústavu bodov vybraných na základe ich účinného pôsobenia na jednotlivé problémy a na základe praktických skúseností.

201001130823_21_2

Používame bodový tlak alebo mierne trenie jednotlivých bodov až do sčervenania pokožky. Opakujeme niekoľkokrát za sebou a môžeme to vykonávať aj niekoľkokrát denne. Počas choroby aj každé dve hodiny v akútnom stave.

Dôležité upozornenie
Nič z toho, čo tu prečítate, nenahradzuje medicínsku liečbu. Je to možnosť ako si pomôcť v domácich podmienkach a v rehabilitačných centrách.