V posledných desaťročiach prišlo k zvýšeniu priemerného veku dožitia CF pacientov a následkom toho aj k zväčšeniu ich dospelej populácie. Preto sa aj vynárajú nové témy, súvisiace so životom a starostlivosťou o dospelých pacientov, ktoré nemali predtým až taký význam. Zdá sa, že aj vzhľadom na to, že sa jedná skôr o novú tému, niektorí pacienti nemajú dostatočné informácie ako CF ovplyvňuje reprodukčné zdravie a sexualitu. Cieľom tohto článku je k tejto téme zhrnutie najdôležitejších bodov a základných informácii.
Nástup puberty
U detí s CF nastupuje puberta v priemere o dva roky neskôr. Zdá sa že nástup puberty ovplyvňujú aj ďalšie faktory špecifické pre CF, pričom dôležitý je stav výživy. Jedinci, ktorí majú bližšie k prejavom malnutrície (problém s celkovým stavom výživy – spôsobený pri CF najmä zníženou funkciou pankreasu) majú vo všeobecnosti aj neskorší nástup puberty.
Reprodukčné zdravie u mužov
Takmer všetci (98 %) muži s CF sú neplodní. Pri CF nie je ovplyvnená tvorba spermii, ale CF je príčinou vývojovej poruchy vas deferens, následkom ktorej nemôžu byť spermie transportované zo semenníkov. Ejakulát preto neobsahuje spermie (azospermia). Ďalším prejavom CF u mužov v rozmnožovacom trakte je atrofia semenných vačkov, následkom čoho je objem ejakulátu výrazne znížený. Z týchto dôsledkov ale nevyplývajú obmedzenia pre sexuálne aktivity alebo vzťahy. Nové metódy asistovanej reprodukcie prinášajú pre mužov s CF možnosť mať biologických potomkov. Jedná sa o kombináciu MESA (microsurgical epididymal sperm aspiration) a in-vitro fertilizácie (IVF) resp. ICSI (intracytoplasmatic sperm injection). Tieto metódy sú technicky aj finančne náročné a nie dostatočne úspešné, preto nie sú bežne používané.
Reprodukčné zdravie u žien
CF mnohými spôsobmi ovplyvňuje rozmnožovací trakt u žien, vo všeobecnosti je ale plodnosť u väčšiny žien s CF zachovaná. Predpokladá sa, že CF má vplyv na vylučovanie niektorých ženských pohlavných hormónov (napr. gonádotropín uvoľňujúceho hormónu). Tento vplyv na vylučovanie hormónov je témou stále prebiehajúceho a zatiaľ neuzavretého výskumu. Prinajmenšom u časti žien CF zapríčiňuje zníženie plodnosti, t.j. možnosti otehotnieť alebo neplodnosť. Príčinou je najmä hustá konzistencia cervikálneho hlienu, ktorý potom predstavuje bariéru pre spermie a oplodnenie. Význam majú však aj ďalšie faktory ako stav výživy, chronický zápal. Taktiež sekundárnym dôsledkom liečby môžu byť mykotické infekcie pošvy, alebo dlhodobá liečba steroidmi môže narúšať ovulačné cykly. V minulosti sa uvádzalo že okolo 40 % žien s CF je neplodných. V súčastnosti je však zrejmé, že ovplyvnenie plodnosti je nižšie, čo môže byť aj dôsledkom zlepšujúcej sa liečby, urobiť ale presný odhad je problematické. Ohľadom antikoncepcie nie sú pri CF špecifické obmedzenia, je ale potrebné pamätať na to, že problémy v tráviacom trakte ktoré sú časté pri CF (zápchy, hnačky, vracanie, zníženie vstrebávanie) môžu ovplyvniť účinnosť perorálnej antikoncepcie.
Tehotenstvo
Zámer otehotnieť sa rozhodne odporúča vopred prediskutovať s lekárom špecializovaným na CF. Tehotenstvo sa neodporúča pacientkám, ktoré nespĺňajú niektoré zdravotné kritériá, vzťahujúce sa ku stavu výživy a pľúcnym funkciám. Pri dodržaní stanovených zásad sa tehotenstvo s CF považuje za zvládnuteľné a neprináša matke ani dieťaťu zásadné riziká. Výskum či môže mať tehotenstvo vplyv na ďalší priebeh ochorenia stále prebieha, ale v súčastnosti väčšina lekárov nepovažuje tehotenstvo za riziko pre ďalší priebeh CF.
Psycho-sociálne aspekty
Na základe výskumov bolo identifikovaných niekoľko oblastí súvisiacich s CF a sexualitou, ktoré si zasluhujú pozornosť.
Jedným z problémov je informovanosť pacientov, ktorá sa zdá byť nedostatočná. Najspoľahlivejším zdrojom informácii o otázkach ako ochorenie ovplyvňuje reprodukčné zdravie a sexualitu je odborný lekár. Pre lekára je pochopiteľne prioritou klinický stav a v kombinácii s ďalšími okolnosťami ako hanblivosť niektorých pacientov diskutovať o sexuálnych témach alebo často napríklad aj nedostatkom času, sú príčinou, že pacient alebo jeho rodina sa o špecifických aspektoch ochorenia niekedy nedozvedia.
Zistilo sa, že CF pacienti častejšie ignorovali antikoncepčné metódy. Príčinou bolo u žien presvedčenie o ich nízkej možnosti otehotnenia, no výsledkom bol častejší výskyt neželaných tehotenstiev. U mužov s CF vedomie neplodnosti taktiež znižovalo vnímanie potreby použiť kondóm, čím sa pochopiteľne vystavovali zvýšenému riziku infekcie sexuálne prenosnými ochoreniami.
V súvislosti s tehotenstvom samozrejme prichádzajú otázky súvisiace so starostlivosťou o deti a v prípade CF osobitne možnosti, že zhoršujúci zdravotný stav, prípadne predčasná smrť, túto starostlivosť znemožní.
Rodič s CF vždy prenáša na dieťa kópiu CF génu. Z toho dôvodu má význam genetické testovanie partnera, prípadne genetické poradenstvo (v prípade, že partner je taktiež nosičom CF génu).