V Liptovskom Mikuláši sa konal benefičný koncert na pomoc tzv. slaným deťom

Kategória: Priatelia slaných detí | 0

V Liptovskom Mikuláši sa konal benefičný koncert na pomoc tzv. slaným deťom Benefičný koncert Dúhový most, ktorého výťažok je určený na pomoc deťom trpiacim cystickou fibrózou, život ohrozujúcim ochorením, sa uskutočnil dnes večer v kultúrnom dome v Liptovskom Mikuláši.

Benefičný koncert Dúhový most, ktorého výťažok je určený na pomoc deťom trpiacim cystickou fibrózou, život ohrozujúcim ochorením, sa uskutočnil dnes večer v kultúrnom dome v Liptovskom Mikuláši.

Na dobročinnej akcii sa predstavili populárni slovenskí speváci a hudobníci. Medzi nimi Peter Lipa, Peter Cmorík, Robo Opatovský, Close Harmony Friends, Tweens, Horkýže slíže. Priestor v približne dvojhodinovom programe dostali aj žiaci Základnej umeleckej školy J. L. Belu a vokálne zoskupenie Venusta z Liptovského Mikuláša. Peniaze z koncertu venujú na projekt CeFyZ, ktorý podporuje najmä rekondičné a ozdravné pobyty týchto detí. Podľa slov koordinátorky koncertu z Klubu cystickej fibrózy Jany Šipekovej z Liptovského Mikuláša, peniaze využívajú najmä na zaplatenie liečebných procedúr, ktoré nehradia zdravotné poisťovne. Používajú ich na organizovanie prednášok a liečebných pobytov pri mori.

Šipeková zdôraznila, že cystická fibróza postihuje životne dôležité orgány, u postihnutých môže nastať predčasná smrť. Pacienti majú vysoký obsah soli v pote, preto ich volajú aj slané deti. Podľa svetovej štatistiky na 2000 detí pripadá jedno takéto ochorenie. Na Slovensku sa vyskytuje v súčasnosti asi u dvesto ľudí, ktorých polovica sú členmi klubu.

Cystická fibróza (CF) je závažné genetické ochorenie. Ide o postihnutie všetkých žliaz s vonkajším vylučovaním. Okrem dýchacej sústavy poškodzuje systém trávenia a pečeň. Jediné, čo neovplyvňuje, je intelekt. Dieťa s CF je odkázané na inhalovanie 2- až 5-krát denne, preplachy nosa a na užívanie umelých enzýmov pred každým jedlom. Takýto pacient musí celý život užívať lieky na rozpúšťanie hustých hlienov a rozšírenie priedušiek. Ľudia postihnutí týmto ochorením sa preto dožívajú iba okolo 25 až 30 rokov.

Zdroj: (c) TASR, Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.