Počet prípadov cystickej fibrózy klesol vďaka skríningu

Kategória: Lieky a liečba | 0

Massachusettskí vedci zaznamenali v rámci štátu pokles počtu prípadov cystickej fibrózy u novorodencov. Podľa nich by tento pozitívny fakt mohlo mať na svedomí intenzívnejšie prenatálne monitorovanie tehotných žien.

Prenatálna diagnóza sa v štáte Massachusetts využíva od roku 1999. Miestni výskumníci od roku 2001 zaznamenali pokles v počte prípadov po odporučení Národného zdravotníckeho inštitútu o skríningovom teste počas tehotenstva, ktorý dokáže identifikovať nositeľa génu cystickej fibrózy u potenciálnych rodičov. „Zvyklo to byť okolo tridsať detí ročne. Teraz sa už v priemere narodí o polovicu menej novorodencov s cystickou fibrózou. Nevieme presne čím to môže byť, ale domnievame sa, že za zníženie tohto čísla pravdepodobne môže nová pôrodná technológia, darcovia spermií a viacero ďalších faktorov,“ uviedla vedúca skríningového programu Anne Marie Comeau.

Cystická fibróza je dedičná choroba, ktorá spôsobuje produkciu hustejšieho hlienu a následné upchávanie ciev, najmä v pľúcach, no v niektorých prípadoch aj v tráviacom systéme. Človek môže byť nositeľom génu tohto ochorenia celý život bez toho, aby si to uvedomoval.

Zdroj: SITA/Reuters