Výskumníci v Národnom židovskom zdravotníckom a výskumnom centre a v Juhozápadnom lekárskom centre Texaskej univerzity objavili novú metódu, ako bojovať s bakteriálnymi infekciami , ktoré súvisia s kontaktnými šošovkami. Metóda sa môže použiť na bakteriálne infekcie spojené s vážnymi popáleninami a s cystickou fibrózou.
Výsledky boli publikované on-line v časopise Investigative Ophthalmology and Visual Science.
Infekcie vyvolané baktériou Pseudomonas aeruginosa môžu spôsobiť vážne poškodenie až stratu zraku, keď sa rozšíria na rohovku, povedal hlavný autor článku, MUDr. Jerry Nick, docent medicíny v Národnom židovskom centre. „Rozbitím molekulárneho „lešenia“, ktoré obaľuje tieto organizmy a spôsobuje, že ich ťažko vyhubiť, sme dokázali významne zredukovať bakteriálnu infekciu rohovky.“
Za normálnych okolností sa oko bráni infekciám pomocou rôznych obranných mechanizmov vrátane žmurkania, čo pomáha odstrániť bakteriálne organizmy z povrchu oka. Kontaktné šošovky však brzdia efektívnosť žmurkania očnými viečkami.
Baktéria tak môže priľnúť k povrchu kontaktnej šošovky, ktorá je priložená na oku. Ak tieto baktérie infikujú povrch rohovky, môžu porušiť jej citlivé bunky, čo môže viesť k ich poškodeniu až k strate zraku. Tento stav je známy ako mikrobiálna keratitída a každoročne postihuje dvoch až štyroch z 10 000 používateľov kontaktných šošoviek.
Očné infekcie je možné liečiť pomocou antibiotík. Odstrániť baktérie na kontaktných šošovkách však môže byť ťažké, najmä keď vytvoria biofilm. Biofilm je prostredie, ktoré vytvára živnú pôdu pre spoločenstvá mikroorganizmov, obaľuje ich a spôsobuje, že je ťažšie ich odstrániť.
Výskumníci potvrdili predošlé zistenia, že bunkový odpad z imunitných buniek bojujúcich s infekciou v skutočnosti poskytuje surovinu pre biofilm – DNA, aktín a históny. Takže na rozbitie chemických väzieb týchto prvkov, podporujúcich biofilm, použili enzým DNAase spolu s negatívne nabitou kyselinou polyaspartovou.
Tento postup zredukoval biofilmy na kontaktných šošovkách o 79,2 percent. Rovnaký postup zredukoval infekciu rohovky na zvieracom modeli o 41 percent. Nevyskytol sa žiaden dôkaz, že by tieto postupy spôsobili nejakú škodu.
Sú to veľmi sľubné prvé výsledky, ktoré naznačujú potenciálne nové metódy na odstraňovanie bakteriálnych biofilmov z povrchu kontaktných šošoviek, čím sa znižuje riziko mikrobiálnej keratitídy, ako aj na liečbu infekcií vyvolaných baktériou Pseudomonas, ktoré sú spájané s cystickou fibrózou a vážnymi popáleninami,“ povedala Danielle Robertson, OD, PhD, prvá autorka a docentka oftalmológie v Juhozápadnom lekárskom centre Texaskej univerzity a prvá autorka tejto štúdie.
Zdroj: William Allstetter, National Jewish Health, http://www.medicalnewstoday.com/articles/214822.php