Keby som nemal cystickú fibrózu, nebol by zo mňa džokej

Kategória: Život s cystickou fibrózou | 0

Inšpirujúci džokej premohol vysiľujúcu chorobu a zaradil sa medzi najlepších austrálskych džokejov.

Džokeja Harryho Coffeya mohli pokladať za víťaza hneď, keď nastúpil na štart dostihov počas Dámskeho dňa vo Flemingtone.
20 ročný Coffey bojuje proti vysiľujúcej chorobe – cystickej fibróze – od narodenia. Jeho rodičia Austy a Marre nevedeli, či bude vôbec môcť viesť normálny život.

Napriek veľkým ťažkostiam, vrátane zavedenia vyživujúcej sondy do žalúdka na tri roky si Coffey teraz plní svoj sen a pokúsi sa dosiahnuť ďalšie z víťazstiev svojej kariéry počas prestížneho Melbournského pohára.

 

dzokej1
Džokej Harry Coffey absolvuje v melbournskej nemocnici liečbu, ktorá mu má pomôcť zvládať následky cystickej fibrózy, ktorou trpí od narodenia
dzokej2
Džokej Harry Coffey, ktorý bojuje s cystickou fibrózou celý život, sa teší z víťazstva na dostihovej dráhe v Moonee Valley v r. 2014

 

dzokej3
Džokej Harry Coffey (vľavo) vedľa svojho otca Austyho (vpravo), ktorý je trénerom dostihových koní v Swan Hill vo vidieckej oblasti štátu Viktória

 

dzokej4
Harry Coffey v sedle víťazného koňa Prince of Penzance Melbournského pohára na dostihoch v Caulfield v auguste 2016

 

Coffey na koni Playful Rosie súťažil v dostihoch $ 100,000 Red Rock Deli Plate, potom držal za uzdu Jennia v handicapových pretekoch Twitter Trophy, kde je cena pre víťaza v rovnakej výške.

„Nebol by som džokejom, keby som nemal cystickú fibrózu, to viem iste,“ povedal Coffey v nedávno natočenom dokumente o jeho živote Racing.com.

„To, že mám cystickú fibrózu zo mňa urobilo dospelého, zrelého človeka, pretože s touto chorobou musíte byť pripravený na realitu života. Keď mal len 6 týždňov, Coffeymu bola diagnostikovaná cystická fibróza, genetické ochorenie, ktoré zasahuje pľúca, pri rutinnom odbere krvi z päty novorodenca. Ako rástol, mal vážne nutričné problémy a keď mal 12 rokov, vážil len 28 kg, preto lekári trvali na tom, aby mu priamo do žalúdka bola zavedená vyživujúca sonda. Sonda bola stále na svojom mieste aj o tri roky, keď sa Coffey v októbri 2011 prvý raz zúčastnil dostihov ako začínajúci džokej a takmer dosiahol vysnené víťazstvo na dostihoch Rushing Wild v Manangatang vo vidieckej oblasti Viktórie, a napokon sa tu umiestnil tesne za víťazom ako druhý.

 

dzokej5
Coffeymu diagnostikovali cystickú fibrózu keď mal šesť týždňov, pri rutinnom odbere krvi z päty

 

dzokej6
Malý Harry (s poníkom) sa stal nadšencom konských dostihov už v útlom veku, keď vyrastal vedľa svojho otca Austyho, trénera koní vo Swan Hill vo vidieckej oblasti štátu Viktória

 

dzokej7
Harry Coffey slávi víťazstvo na koni Signoff na dostihoch v Caulfielde v decembri 2015

 

Coffey od troch rokov vedel, že chce byť džokejom. Vášeň pre dostihy získal vďaka svojmu otcovi Austymu, ktorý bol a stále je trénerom dostihových koní v Swan Hill. Coffeyho otec priznáva, ako ho to zasiahlo, keď sa dozvedel, že jeho syn je chorý, tak skoro po synovom narodení. „Nikdy nezabudnem na ten deň, keď som sa to dozvedel. Človeku sa zdá, že sa mu rúca svet“, povedal Austy Coffee.

dzokej8
Džokej Harry Coffey posiela na Twitter fotografiu nemocničnej izby, kde absolvuje liečbu cystickej fibrózy

 

„Po prvý raz som s ním do nemocnice išiel s jeho mamou, lekár nás usadil a povedal, že to s ním nevyzerá veľmi dobre. Ale on sa stále drží, čo je skvelé.“
Harry Coffey stále navštevuje nemocnicu minimálne dvakrát do roka, aby tu absolvoval komplexnú liečbu, ktorá mu pomáha zvládať cystickú fibrózu. Je však presvedčený, že jeho choroba je preňho prínosom, pokiaľ ide o jeho úspechy a neúspechy džokeja v konských dostihoch. „Myslím, že som pripravený na sklamania, pretože moje zdravie mi už na mojej ceste prinieslo zopár sklamaní,“ vysvetľuje.

zdroj: http://www.dailymail.co.uk