S inhalátorom do lietadla

Kategória: Život s cystickou fibrózou | 0

Rada by som sa s Vami podelila o jednu cennú skúsenosť. Pred tromi rokmi som mala absolvovať služobnú cestu do Fínska letecky. Keďže išlo o 5 dní, automaticky mi napadol inhalátor. V tom čase som používala prenosný Pari walk-boy.

Nebude problém na letisku? Nebudú ho chcieť rozobrať? A čo lieky – tie zvyknem nosiť v prenosnej mini chladničke na suchý ľad.

O mojom probléme som sa porozprávala s Mudr. Kayserovou. Pre „nepredvídané“ situácie mi napísala potvrdenie v angličtine. Bola tam uvedená diagnóza, funkcia inhalátora a zdôraznené, že je nevyhnutný na každodennú liečbu, pečiatka nemocnice a podpis.

Let do Fínska prebehol v poriadku. Na letisku v rakúskom Schwechate ma skontrolovali len zbežne. Nikto nejavil záujem o moju príručnú tašku s inhalátorom a liekmi.
V hoteli boli milí. Hoci chladnička nebola súčasťou vybavenia izby, ochotne mi lieky uskladnili. /píšem to preto, lebo v Taliansku som mala problém s chladničkou a skladovaním liekov/.
V čase nášho odchodu boli sprísnené bezpečnostné opatrenia v EÚ. Na letisku v Helsinkách nás prezerali podrobne a vybraným cestujúcim kontrolovali aj tašky. Samozrejme si vybrali aj mňa. Keď pracovník letiska otvoril moje púzdro a chcel vytiahnuť inhalátor okamžite som mu dala do rúk potvrdenie od Mudr. Kayserovej. Po prečítaní bol spokojný – nič sa ma nepýtal a tašku mi s úsmevom vrátil.
Ďalej už moje cestovanie prebiehalo bez problémov. Odporúčam teda každému cestovať s potvrdením od lekára a vyhnutiu sa prípadným komplikáciám.