Ako ma diagnostikovali

Kategória: Život s cystickou fibrózou | 0

Narodil som sa v roku 2000 v Bratislave. Moje zdravotné problémy sa začali hneď po narodení.  Každý deň som veľa kakal až 7-8 krát denne a  ani farba mojej stolice nebola práve najlepšia. Stále som kakal čosi zelené.  Ja som stále plakal, že som hladný.

Moji rodičia sa o mňa báli a pýtali sa lekárov, či je všetko v poriadku. Doktor povedal, že je to normálne – veď som predsa kojený. Ja som však vôbec nepriberal a problémy pretrvávali. Keď som postupne začal papať hutnú stravu našli mi lekári tuk v stolici. Veľmi sa tomu čudovali a ani toto ich neprimälo k tomu, aby ma vyšetrili. S dýchaním som našťastie nemal  žiadne problémy. Keď som mal asi 15 mesiacov pridružil sa nový problém – prolaps recta  čo je v podstate prepadnutie konečníka po stolici. Keď to mama prvý krát videla veľmi sa zľakla. Vyzeralo to vraj ako keď máte v zadočku strčenú višňu. Moji rodičia už začali byť neústupčiví a prehovárať lekárov, aby problém začali riešiť. Keďže sa v našej rodine už vyskytla cystická fibróza a rodičia už mali isté vedomosti o tejto chorobe dožadovali sa potného testu. Lekári však stále odolávali a navrhli mojim rodičom skúsiť probiotiká. Toto však nepomáhalo. Bol som hospitalizovaný. Vyšetrovali mi stolicu a keď opäť našli v nej tuk, lekár sa veľmi čudoval. Konečne mi urobili potný test, to som mal asi rok a pol. Následne ma poslali pani doktorke Kayserovej do Podunajských Biskupíc. Tá ma nastavila na komplexnú liečbu. Papám pri jedle tabletky Kreon, ktoré mi pomáhajú lepšie stráviť ť stravu.  Moja stolica už nie je zelená a začal som aj priberať. Teraz mám už nasadenú aj inhalačnú liečbu. Denne teda inhalujem atb, Pulmozyne a ACC. Zároveň užívam aj tabletky na pečeň. Papám aj vitamíny.
No kvalita môjho života je podstatne lepšia. Môžem robiť všetky športy, ktoré ma bavia. Zároveň poctivo rehabilitujem, robím cviky, ktoré mi pomáhajú vykašlať hlien z pľúc.
Nijako nezaostávam za mojimi kamarátmi. Moji rodičia vravia, že som riadny nezbedník.

(skutočný príbeh jedného malého pacienta s CF)