Všetci chceme cestovať a spoznávať nové krajiny. Pacienti s cystickou fibrózou majú predsa len určité obmedzenia pri cestovaní. Na cestu sa musia dôslednejšie pripraviť a k tomu by im mal pomôcť aj tento seriál článkov:

Cystická fibróza a cestovanie 1: Príprava pred cestou
Prvá časť je úvodom do problematiky

Cystická fibróza a cestovanie 2: Cestovanie lietadlom
V druhej časti našich článkov o cestovaní sa budeme venovať problémom spojených s cestovaním v lietadle, pobyte vo veľkej nadmorskej výške ako aj možnosti použitia doplnkového kyslíku počas letu.

Cystická fibróza a cestovanie 3: Prevencia infekcií – očkovanie
V tretej časti našich článkov o cestovaní sa budeme venovať hlavne očkovaniam, ktoré je potrebné absolvovať pred vycestovaním.

Cystická fibróza a cestovanie 4: Kam ísť a kam nie
V štvrtej časti sa bližšie pozrieme na úskalia cestovania do jednotlivých destinácií, poistenie a skladovanie niektorých liekov.

Cystická fibróza a cestovanie 5: Skladovanie liekov a dehydratácia v teple
V piatej časti sa pozrieme bližšie na lieky, inhalátory a iné pomôcky, ktoré si musíme nutne vziať na cesty a na predchádzanie dehydratácii počas pobytu.

Cystická fibróza a cestovanie 6: Športovanie
V šiestej časti sa budeme zaoberať športovými aktivitami na dovolenke a možnými nástrahami pri nedodržiavaní určitých pravidiel.

Cystická fibróza a cestovanie 7: Prevencia Pseudomonas aeruginosa
V siedmej časti sa dozviete o možných nosičoch Pseudomonas aeruginosa a možnostiach, ako sa pred nákazou chrániť. Sú potenciálne nebezpečné bazény a plavárne? Vedeli ste, že Pseudomonas nájdete na ovocí, zelenine a nosičmi sú napríklad aj kone?

Cystická fibróza a cestovanie 8: Odporúčania pre transplantovaných pacientov
V ôsmej, poslednej časti seriálu článkov o cestovaní s cystickou fibrózou, sa budeme špeciálne venovať transplantovaným pacientom, ktorých nároky pri cestách sú predsa len o niečo vyššie.