II. celoslovenská konferencia pacientskych organizácií – Kategorizácia

Kategória: Priatelia slaných detí | 0

Posledný marcový víkend (30.-31.3.2012) sa konala v Piešťanoch II. celoslovenská konferencia pacientskych organizácií. Téma konferencie pre tento rok bola Podoba a funkcia pacientskych organizácií v slovenskom zdravotníctve.

Bola som milo prekvapená vysokým počtom účastníkov z jednotlivých organizácií. Tohto ročnou novinkou bola možnosť prezentácie nášho občianskeho združenia formou postera. Túto možnosť využilo spolu 18 združení čo zaručovalo urobiť si prehľad o jednotlivých účastníkoch.

poster PDF

Prednášatelia boli lekári, právnici ale aj zástupcovia dvoch neziskových organizácii a to Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Dobrého anjela. Asi najviac skloňovanou témou bola kategorizácia liekov, ktorej sa venovali viacerí prednášajúci. Ďalšími  témami bola edukácia pacientov, platby za zdravotnú starostlivosť, schvaľovanie liečby pacientom v zdravotnej poisťovni, advokácia pacientov.

Reforma liekovej politiky

Jednou z najprínosnejších  prednášok bola z môjho pohľadu Reforma liekovej politiky, Najdôležitejšie zmeny pre pacientov od Mgr. Marenčáka, z ktorej vychádza nasledujúci článok.

201204112143_kategorizacia_uvod

Reformu liekovej politiky niekto privítal a niekto silne kritizuje. Vyvoláva v nás zmiešané pocity. Priblížime si najčastejšie používané pojmy súvisiace s týmito zmenami, ktoré sa najviac dotýkajú pacienta.

Generickou  preskripciou rozumieme predpisovanie liekov názvom účinnej látky, liečiva (t.j. nepredpisuje sa liek, ale liečivo). Konkrétny liek si vyberie pacient priamo v lekárni. Lekár môže pacientovi na predpise nezáväzne odporučiť určitý konkrétny liek, pacient si však môže vybrať liek iný – originálny alebo generický.

Generický liek je humánny liek, ktorý má rovnaké kvalitatívne a kvantitatívne zloženie liečiv a rovnakú liekovú formu ako originálny liek, a ktorého biologická rovnocennosť s originálnym liekom bola dokázaná primeranými skúškami biologickej dostupnosti.

Náhradný liek je liek s rovnakým liečivom, rovnakou cestou podania, rovnakou liekovou formou a rovnakými množstvom liečiva v liekovej forme, rovnakou alebo nižšou úhradou zdravotnej poisťovne a s rovnakou alebo nižšou úhradou pacienta ako liek predpísaný na lekárskom predpise.

Generická preskripcia sa vzťahuje len na lieky ktoré sú:

  • kategorizované, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia,
  • lieky obsahujúce liečivo z prílohy č. 1 Zákona č. 363/2011 Z.z.,
  • s perorálnou cestou podania,
  • jednozložkové – obsahujúce len jedno liečivo.

Preskripcia  sa nevzťahuje na lieky ktoré sú:

  • nekategorizované,
  • obsahujúce špecifické liečivo (antiepileptikum, antiparkinsonikum, antiarytmikum…),
  • s inou ako perorálnou cestou podania,
  • obsahujúce kombináciu liečiv – viac liečiv,
  • obsahujúce omamnú alebo psychotropnú látku.

V týchto prípadoch lekár nepredpíše účinnú látku, ale vyberie a predpíše konkrétny liek.

Lekár je oprávnený zakázať výdaj konkrétneho náhradného lieku pacientovi, ak by bol pre pacienta z medicínskeho dôvodov nevhodný. Medicínske dôvody zákazu výdaja náhradného lieku je predpisujúci lekár povinný zaznamenať do zdravotnej dokumentácie pacienta.
Názov lieku, ktorý predpisujúci lekár zakazuje je lekár povinný uviesť na rubovej strane lekárskeho predpisu. Ak chce lekár zakázať výdaj všetkých dostupných generických liekov, musí na rubovej strane predpisu uviesť názvy všetkých týchto liekov, pričom medicínske dôvody zákazu musia jestvovať pri každom z nich. Tento zákaz je povinný rešpektovať lekárnik a nesmie pacientovi vydať lekárom zakázaný liek.

Lekárnik je povinný:

  • informovať pacienta o možnosti výberu náhradného lieku a o výške doplatku pacienta za všetky náhradné lieky, ktoré je možné vydať na predložený lekársky predpis
  • rešpektovať prípadný zákaz lekára vydať pacientovi konkrétny nevhodný liek, ktorý bude uvedený na rubovej strane lekárskeho predpisu
  • vydať pacientovi najlacnejší dostupný liek
  • rešpektovať výber pacienta – ak pacient odmietne liek bez doplatku alebo liek s najmenším doplatkom pacienta a bude požadovať vydanie iného lieku.
201204112142_kategorizacia_recept

Kategorizácia a cenotvorba

Kategorizácia liekov je proces, ktorým sa delia všetky registrované lieky v SR do skupín podľa ich stupňa úhrady zdravotnými poisťovňami. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) rozhoduje o tom, akú časť z konečnej ceny lieku hradí poisťovňa a koľko platí pacient.

Kategorizačná komisia, ktorú menuje MZ SR, posudzuje účinnosť, bezpečnosť, farmakoekonomickú účinnosť a odporúča výšku a podmienky úhrady.

Pôvodne boli účastníkmi kategorizačného konania tieto skupiny:

  1. ten o koho právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach sa má konať
  2. koho práva, právom chránené záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté
  3. kto tvrdí, že môže byť rozhodnutím vo svojich právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach priamo dotknutý, a to až do času, kým sa nepreukáže opak

Aktuálne podľa platnej úpravy sú účastníkmi konania:

  1. držitelia registrácie lieku
  2. výrobcovia zdravotníckej pomôcky
  3. výrobcovia dietetickej potraviny
  4. zdravotné poisťovne

Verejnosť bola prakticky vylúčená z kategorizačného konania.

V pôvodnej platnej úprave bol výsledkom konaní všeobecne záväzný právny predpis – Opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR. V aktuálne platnej úprave ide o individuálne rozhodnutie, nie je to však všeobecne záväzný právny predpis.
Existujú však aj výnimky, kde ide o zachovanie opatrení:
– Kategorizácia zdravotníckych pomôcok vyhotovovaných individuálne
– Kategorizácia optických zdravotníckych pomôcok

Ako sa môžeme zapojiť do kategorizácie?

Zákon nepriznáva verejnosti právo účastníka konania.
Verejnosť však bude mať možnosť oboznámiť sa s priebehom konaní na adrese: http://kategorizacia.mzsr.sk
Verejnosť má možnosť podania podnetu na MZ SR a to napr. na začatie konania
Verejnosť má možnosť podania vyjadrenia na MZ SR a to ku konkrétnemu konaniu.
Na kladné vybavenie týchto podaní však neexistuje právny nárok.

Ako vytvoriť tlak na ministerstvo resp. príslušné autority

Existujú dve možnosti a to spísanie petície alebo podanie sťažnosti.

Novinkou v legislatíve je kategorizácia špeciálnych zdravotníckych materiálov. Sú to finančne mimoriadne náročné zdravotnícke pomôcky, používané predovšetkým v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo v rámci jednodňovej ambulantnej starostlivosti. Môžu byť uhrádzané zo strany zdravotných poisťovní plne alebo čiastočne a teda s doplatkom pacienta. Vytvára sa tak priestor na zavedenie nových doplatkov za špeciálny zdravotnícky materiál aj pri ústavnej starostlivosti. Prvý zoznam zverejní ministerstvo na svojej stránke 1. júla 2012 (§98 zákona č.363/2011 Z.z.)

Z verejného zdravotníctva nebudú uhrádzané lieky:

  • s obsahom liečiv určených na podpornú alebo doplnkovú liečbu
  • určené výlučne na reguláciu počatia (kontraceptíva)
  • na liečbu erektilnej dysfunkcie
  • na zníženie telesnej hmotnosti
  • na odvykanie fajčenia závislosti od tabaku, zmiernenie potreby fajčiť alebo na zmiernenie abstinenčných príznakov fajčenia
  • homeopatické

Lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ak:

  • nie sú indikované zo zdravotných dôvodov
  • je ich použitie spojené s klinickým skúšaním
  • sú indikované na liečbu komplikácií alebo následkov vzniknutých v dôsledku klinického skúšania.

Novinkou v legislatíve sú zmeny pre liečivá určené na podpornú a doplnkovú liečbu
(vyhláška MZ SR č. 434/2011 Z.z.), ktorou sa ustanovuje zoznam liečiv určených na podpornú alebo doplnkovú liečbu s účinnosťou od 1.12.2011.

V kategorizačnom zozname nemôžu byť zaradené lieky s obsahom liečiv určených na podpornú alebo doplnkovú liečbu (§7 ods. 5 zákona č.363/2011 Z.z.).

Priamym následkom toho je zvýšenie výdavkov na strane pacienta. Pacienti budú v plnom rozsahu hradiť lieky obsahujúce liečivo, ktoré je uvedené v zozname liečiv určených na podpornú alebo doplnkovú liečbu. Zoznam obsahuje 130 liečiv. Dotknuté lieky nebudú uhrádzané na základe verejného zdrav. poistenia tak pri poskytovaní lekárenskej, ako aj ambulantnej starostlivosti. Na úhrade liekov poskytovaných v rámci ústavnej starostlivosti sa poistenec zo zákona nepodieľa. Zoznam liečiv na podpornú a doplnkovú liečbu môžeme nájsť na adrese http://www.epredpisy.sk/images/stories/pdf/novely/2011/434n.pdf